Welcome to Bend Roots Revival

Learn about how Bend Roots takes shape. Visit our community partners. Apply to perform at the annual festival. Bend Roots is both an annual festival and a renaissance of creative energy rising up in Central Oregon.

Evently

Stay Connected & Follow us

Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

bend roots sponsorship

2020 VIRTUAL Bend Roots Schedule

This is the first draft of the Bend Roots Revival schedule for 2020. This draft will evolve over six weeks, through many incarnations, into final form about 10 days before the Revival.

Friday, October 30

Worthy Main (Redbird)

5:00 - 5:45pm

Company Grand

6:30 - 7:15pm

Fractal

8:15 - 9:15pm

Indubious

Worthy Star Bar (4 Peaks)

5:45 - 6:30pm

DRIFT

7:15 - 8:15pm

John Congdon

Silver Moon Main (BIGS)

5:00 - 5:45pm

Olivia Knox

6:30 - 7:15pm

Lande

8:15 - 9:00pm

Sleepless Truckers

Silver Moon Side (HDMC/Oregrown)

5:45 - 6:30pm

Woodsmen

7:15 - 8:15pm

Cosmonautical

AVID

5:00 - 5:45pm

G Bots & The Journeymen

6:30 - 7:15pm

Slade & The Hatchet

8:15 - 9:15pm

The Mostest

Spoken Moto (Skjersaa/Duke Warner)

4:15 - 5:00pm

45th Parallel

5:45 - 6:30pm

Skillethead

7:15 - 8:15pm

Victory Swig

Cosmic Depot (El Sancho)

5:00 - 5:45pm

Dave & Melody Hill
Linda Quon
James Matt

6:15 - 7:00pm

Eric Leadbetter
Melanie Rose Dyer Trio
Doc Ryan

7:30 - 8:30pm

Jake Soto
Marianne Thomas
Jeshua Marshall

Saturday, October 31

Worthy Main (Redbird)

12:15 - 1:15pm

Erin Cole-Baker Band

2:00 - 2:45pm

Cuppa Joe

3:30 - 4:15pm

DIRT (Doc Ryan Trio)

5:00 - 5:45pm

Milo Matthews

6:30 - 7:15pm

Fair Trade Boogie Band

8:15 - 9:15pm

Leadbetter Band

Worthy Star Bar (4 Peaks)

1:15 - 2:00pm

Barefoot Melodies

2:45 - 3:30pm

She’s With Me

4:15 - 5:00pm

The ABluestics

5:45 - 6:30pm

Pete Kartsounes

7:15 - 8:15pm

John Shipe

Silver Moon Main (BIGS)

12:15 - 1:15pm

Appaloosa

2:00 - 2:45pm

Allan Byer Project

3:30 - 4:15pm

Canyon Creek Trio

5:00 - 5:45pm

Guardian of the Underdog

6:30 - 7:15pm

Shady GroOove

8:15 - 9:00pm

Brave New World

Silver Moon Side (HDMC/Oregrown)

11:30am - 12:15pm

Jah Yogi

1:15 - 2:00pm

Black Currant

2:45 - 3:30pm

Shireen Amini

4:15 - 5:00pm

Via For Real

5:45 - 6:30pm

The Clumzy’s

7:15 - 8:15pm

Jay Meast

AVID

12:15 - 1:15pm

Long Tall Eddy

2:00 - 2:45pm

3 of We

3:30 - 4:15pm

Strive Roots

5:00 - 5:45pm

Bobby and The Whistler

6:30 - 7:15pm

LadyDice & The GOONSQUAD

8:15 - 9:15pm

Necktie Killer

Spoken Moto (Skjersaa/Duke Warner)

1:15 - 2:00pm

Junkyard Joyride

2:45 - 3:30pm

The Silvertone Devils

4:15 - 5:00pm

Blackstrap Bluegrass

5:45 - 6:30pm

Jess Ryan Band

7:15 - 8:15pm

Oregon Fryer

Cosmic Depot (El Sancho)

12:00 - 12:45pm

Matthew Puccio Jr.
Maggie Jackson & Scott Ardinger
Bobby Lindstrom

1:15 - 2:00pm

Just Us
Da Chara Duo

2:30 - 3:15pm

Julie Southwell’s Purple Lotus

3:45 - 4:30pm

Jaymi Dickinson
Ky Burt
Johnny Bourbon

5:00 - 5:45pm

Mark Quon
Fiona Michnay
Rick Rami

6:15 - 7:00pm

Victor Johnson
Stephanie Slade
David Miller

7:30 - 8:30pm

Coyote Willow

Sunday, November 1

Worthy Main (Redbird)

1:15 - 2:00pm

Franchot Tone

2:45 - 3:30pm

Alicia Viana Band

4:15 - 5:00pm

Loose Platoon

5:45 - 6:30pm

StealHead

7:15 - 8:15pm

Rubbah Tree

Worthy Star Bar (4 Peaks)

12:15 - 1:15pm

Bill Keale

2:00 - 2:45pm

Aaron Rehn & Friends

3:30 - 4:15pm

Cheyenne West & Kurt Silva

5:00 - 5:45pm

Dry Canyon Trio

6:30 - 7:15pm

Tone Red

Silver Moon Main (BIGS)

11:30am - 12:15pm

Dr. Green Dreams

1:15 - 2:00pm

Master Drummers of Bend, OR

2:45 - 3:30pm

Thomas T. & The Blue Chips

4:15 - 5:00pm

SICKBIRD

5:45 - 6:30pm

Aladinsane

7:15 - 8:15pm

Juju Eyeball

Silver Moon Side (HDMC/Oregrown)

12:15 - 1:15pm

Darin Gentry’s Old Time Stringband

2:00 - 2:45pm

Charlie Utter

3:30 - 4:15pm

Sean Alan & The Style Benders

5:00 - 5:45pm

Larkspur Stand

6:30 - 7:15pm

The Color Study

AVID

1:15 - 2:00pm

Honey Don’t

2:45 - 3:30pm

Jenner Fox Band

4:15 - 5:00pm

Austin Lindstrom

5:45 - 6:30pm

Boxcar Stringband

7:15 - 8:15pm

Gainon & The HardChords ft. DJ Wicked

Spoken Moto (Skjersaa/Duke Warner)

2:00 - 2:45pm

LeftSlide

3:30 - 4:15pm

Hobbyist

5:00 - 5:45pm

Heavy Light

6:30 - 7:15pm

Profit Drama

Cosmic Depot (El Sancho)

12:45 - 1:45pm

Gospel According to Mark & Pat

2:15 - 3:00pm

John Shipe Songwriter Workshop

3:30 - 4:15pm

Rosemarie Miner Witnaur
Cauri Hamme
David Skelton

4:45 - 5:30pm

Susan Harman
Shonna Lyn
Skylar Buckley & Jeremiah Thornton

6:00 - 6:45pm

Joel Chadd
Alicia Viani
Jenner Fox

7:15 - 8:00pm

Hal Worcester
Holly Wilson
Dusty Butte